אודותינו

"פשוט באנגלית" מבית אוסטרלופיתקוס :

"פשוט באנגלית" , מבית חברת "אוסטרלופיתקוס" בע"מ – מרכז לפיתוח תוכניות לימוד והדרכה, הינו מערך למידה מקיף באנגלית המבוסס על שיטה חדשנית, ייחודית ופורצת – דרך להוראת אנגלית לתלמידי כל שכבות הגיל בבית הספר היסודי, החל מכיתה ב׳ וכלה בכיתה ו׳. תוכנית הלימוד מתאימה לכל שכבת גיל את רמת הלימוד הנדרשת לשנתון שלה והרבה למעלה מכך.

תוכנית הלימוד מיושמת בהצלחה רבה מאוד בתחום העיר חולון מזה כחמש שנים במסגרות שונות ומגוון מוסדות חינוכיים לרבות ברשת קהילה ופנאי כחוג אנגלית, במרכז המצוינים והמחוננים (מצוינות) של מנהל החינוך בעירית חולון בשיתוף עם רשת קהילה ופנאי, כקורס לימודי (העשרה) בתוכנית הלימודים בשעות הבוקר בבית הספר ע"ש אריאל שרון בחולון וכן במרכז הוראת החוגים של "פשוט באנגלית" בחולון.

תוכנית הלימוד "פשוט באנגלית" כוללת גם קורסי המשך המיועדים לבוגרי קורס המבוא ולציבור התלמידים בכללותו : קורס המשך לכיתות ד' וכן קורס מתקדם כולל הכנה לחטיבות הביניים המיועד לכיתות ה'-ו'. כל הקורסים מזניקים את התלמידים לרמה של שנה ומעלה מעל הידע הנרכש בבתי הספר בשנתונים של שכבות הגילים שלהם.

תוכנית הלימוד מתאימה גם להשלמת פערי ידע עבור תלמידים שפתחו פער שלילי יחסית לידע הנדרש בשכבות הגיל שלהם (בפרט ביכולות טכניות של קריאה, בפערים של הכרת אוצר מילים ויכולת לפענח טקסט כתוב , הבנת הנקרא וישום  הבנתו במענה על שאלות המתייחסות לטקסט).

הבעלים בחברת אוסטרלופיתקוס, מפתח השיטה ותוכנית הלימוד "פשוט באנגלית" – זיו פורת – מורה מוכר ומוערך בקרב קהילת אנשי החינוך וההוראה בחולון, כמו גם בקרב מאות רבות של הורים ותלמידים בוגרי החוגים והקורסים השונים של פשוט באנגלית, מורה ותיק ומנוסה ביותר לאנגלית ומתמטיקה העוסק כבר למעלה מעשרים שנים בהוראת שני מקצועות הלימוד לכיתות ב' עד י"ב ובכל רמות הלימוד במקצועות אלה, בעל ניסיון עשיר הן בחינוך הממלכתי והן במסגרות פרטיות בהוראה ליחידים, קבוצות וקורסים לכל הגילים ובכל רמות ויחידות הלימוד באנגלית ובמתמטיקה לרבות הגשה לכל יחידות הלימוד בבגרות בשני המקצועות ובהכנה לבחינה הפסיכומטרית לקבלה לאקדמיה.


 
חוג/קורס פשוט באנגלית ברמת שלב לימוד מספר 1 :

קורס/חוג "פשוט באנגלית" רמת מתחילים – כיתות ב'-ג' (גם לכיתות א' בכפוף לבדיקת התאמה ואישור מאת החברה מפעילת החוג) :

 

קורס המבוא לכיתות ב' – ג' :

מטרת תוכנית הלימוד :

הקניית ידע לתלמידים החל מכיתה ב' לשליטה מלאה באנגלית ברמת סוף כיתה ד'  בפרק זמן של שני סמסטרים בדרך של לימוד שיטתי החל מהבסיס תוך מתן דגש רב על הקניית כישורי קריאה וכתיבה, רכישת אוצר מילים רחב ושליטה בו על-בוריו בעל-פה ובכתב וכן פיתוח מיומנויות קריאה וכתיבה של טקסטים (משפטים). התוכנית מזניקה את תלמידי כיתות א'-ג' לרמה שתאפשר להם להתבסס כמובילים במקצוע האנגלית בשכבת הגיל שלהם ברמה הארצית ובונה יסודות מוצקים ואיתנים ללמידה יעילה ומהנה של אנגלית במהלך כל שנות בית הספר היסודי. כמו כן, התוכנית מקנה הזדמנות פז לשיפור הישגים ולהשלמת פערים לתלמידי כיתות ד' ומעלה הזקוקים לכך.

תמצית מפרט תוכנית הלימוד :

לימוד אותיות ה א'- ב' באנגלית באותיות דפוס ואותיות כתב על שמותיהן, צליליהן, קריאתן וכתיבתן, אותיות הניקוד, צירופי אותיות, קריאת הברות וכתיבתן, וכן קריאה, כתיבה ורכישה של אוצר מילים שימושי ורחב המותאם לתוכנית הלימודים בבית הספר (כ 250 מילים ובהן צבעים, מספרים, גופים, אנשים, מילות יחס וקישור, חפצים, חיות, תארים ועוד), קריאת טקסטים (משפטים) באנגלית, לימוד תמצית כללי דקדוק יסודיים ומבנה משפטים (תחביר). במהלך הקורס רוכשים התלמידים כלים להבנה וניתוח של טקסטים תוך משוב של מענה על שאלות הבנת הנקרא והבנת הנשמע בטקסטים רבים באודיו ווידאו, לומדים תבניות דיבור ושיחה ועוד.

דרישות קדם :

לא נדרש כלל ידע מוקדם באנגלית. הדרישה היחידה היא יכולת קריאה של הברות מנוקדות בעברית (רמת אמצע כיתה א').

אוכלוסיית היעד :

תוכנית מתחילים : תלמידי כיתות א'-ג' בתוכנית ברמת מתחילים, וכן תלמידי כיתות ד' ומעלה הזקוקים לשיפור מיומנויות הקריאה והכתיבה.

תוכנית מתקדמים : תוכנית ההמשך מיועדת לבוגרי תוכנית המתחילים בכל שכבות הגיל ומקבילה לרמת הלימוד בכיתות ד'- ו'.

חלוקה לרמות :

תוכנית הלימוד למתחילים אחידה אך תיושם בהבדלים של קצב ההתקדמות בין שכבות הגיל השונות ומתן מענה פרטני ורחב יותר לתלמידי כיתות א' ו ב'.\

מענה לאוכלוסיות מיוחדות :

מתקשים: ניתן לקיים כיתת לימוד נפרדת לתלמידים המאובחנים מראש כבעלי לקויות ובה להאט את קצב הלימוד, לספק תרגול נוסף ולוותר על תכנים ברמות קושי גבוהות יחסית (מערך הלימוד מאפשר באופן מובנה דיפרנציאציה מסוג זה) .

מתקדמים:  ניתן לקיים כיתת לימוד שבה קצב הלימוד מהיר יותר וכך מתפנה זמן לתרגול נוסף ברמות קושי גבוהות יותר וכן קיום משוב רציף על בסיס מבדקי הערכה שוטפים בנוסף למבדקי ההערכה הבסיסיים.

חומרי לימוד :

חוברות עבודה ואוגדן:

13 חוברות דפוס צבעוניות המחולקות לתלמידים במהלך הקורס בהתאם לפרק הלימוד הרלוונטי ומצטברות למארז חוברות הנתונות בקלסר מהודר המכיל כשלעצמו על גבי כריכתו סיכום מידע חשוב.

לכל שיעור מותאם מערך למידה מוגדר ונפרד המחולק לתלמידים כחוברת עבודה ומוקרן במלואו על גבי הלוח המחיק בכיתה. חוברות העבודה מצטברות במהלך השנה ונאספות לאוגדן מהודר שבו פרקים סדורים. חוברות העבודה מכילות תרגול רב ביותר שחלקו מתבצע בכיתה בליווי הסברים והדגמות מאת המדריך וחלקו מתבצע כמטלות בית לתלמידים. התרגול האישי בבית מאפשר לתלמיד התמודדות מעמיקה עם החומר הנלמד, חיזוק השליטה בחומר ושינונו. מערכי הלמידה מופקים בסטנדרטים גבוהים ביותר של עריכה, גרפיקה, איור ודפוס.

ערכת קלפי משחק רביעיות ללימוד אותיות ה-abc :

ערכת קלפי משחק רביעיות  מקורי של פשוט באנגלית להכרה ושינון של אותיות ה abc על כל מרכיבהן, לרבות הכרה ושינון של צורת האות הגדולה , האות הקטנה, שם האות, צליל האות ומילה הפותחת באות.

התלמידים מונחים כיצד לשחק בקלפים באופן מודולרי ולהוסיף עוד ועוד אותיות למשחק ככל שמתקדמים בשלבי לימוד האותיות במהלך השיעורים בקורס. למשחק מתלווה גם רישום צורות האותיות על גבי לוח מחיק קטן בבית התלמיד ותרגול רלוונטי רב בחוברות הקורס ובדפי העבודה בקורס, ובכך מושג אפקט לימודי מקסימלי בתחום רכישת ה-abc  .

דפי עבודה :

דפי עבודה רבים ומגוונים לחזרה, תרגול, שינון ויישום של החומר הנלמד.

בכל שיעור יחולקו, בנוסף לחוברות העבודה, גם דפי-עבודה המאפשרים לתלמידים ליישם את  החומר הנלמד באותה עת על תרגול מורכב יותר המכין אותם לשלבים הבאים בקורס ומספק אתגר ותמריץ לימודיים לכלל התלמידים ובפרט למתקדמים שבהם.

סרטוני וידאו לימודיים באנגלית :

צפיה בקטעי מולטימדיה רבים בוידאו ואודיו באנגלית, סרטוני וידאו ושירים לימודיים באנגלית בהפקות מקור של פשוט באנגלית המשתלבים יחד עם החוברות ודפי העבודה למכלול אחד של לימוד ותרגול קוהרנטי (למשל : פיתרון דף עבודה המבוסס על סרטון וידאו של תוכנית הלימוד).

שלל סרטוני וידאו ואודיו לימודיים באנגלית – כולם הפקות מקור של תוכנית הלימוד "פשוט באנגלית" ובבלעדיות חברת "אוסטרלופיתקוס" כבעלת זכויות היוצרים הבלעדית במוצרי הוידאו והאודיו שפותחו והופקו על – ידה ולשימושה הבלעדי. הפקות הוידאו והאודיו כוללות סרטונים עלילתיים וסרטונים מוזיקליים, המחזה ומשחק. מוצרי הוידאו והאודיו משתלבים במארג הלמידה הכללי של החוג כטקסטים נוספים המעובדים ומתורגלים בשיעורים , בתרגול בדפוס ובאתר האינטרנט היעודי של הקורס.

חניכי הקורסים בחלק מקבוצות הקורסים משתתפים בעצמם בהפקות הוידאו והאודיו ובכך זוכים לרובד נוסף של למידה חווייתית – מועילה ומהנה כאחד.

הפקת סרטונים בקבוצות החוגים מותנית בסיכום נוסף ונפרד מחוזה רכישת הקורס בשל היבטים כספיים, פרוצדורליים ומשפטיים שהפקת הסרטונים כרוכה בהם.

 

אתר אינטרנט לתרגול וחזרה אינטראקטיביים :

כתובת אתר החברים של משתתפי תוכנית הלימוד "פשוט באנגלית" באינטרנט :

www.memberspashutbeanglit.com

(הכניסה לאתר באמצעות קוד משתמש לתלמידי הקורסים בלבד)

 אתר האינטרנט מכיל תכנים חשובים ומועילים המשלימים את תהליך הלמידה ועזרי הלימוד לכדי מכלול מלא, עשיר ומוקפד. באתר פתרונות מלאים לכל חוברות העבודה, סרטוני הדרכה בנושאי תוכנית הלימוד, עדכונים שוטפים להורים, מבדקים אינטראקטיביים להערכה עצמית לתלמידים כולל משובים מיידיים, קליפים מוזיקליים ללמידה חווייתית ופינות יצירה לפי מיטב דמיונם של התלמידים.

האתר נמצא כעת בשלב של בניה מחודשת לצורך שיפורים ושדרוג התכנים, חוויית השימוש והאבטחה, ויהיה זמין שוב לשימוש בקרוב.

חוויית הלמידה :

הן חוברות העבודה ותכני אתר האינטרנט והן מערכי השיעור בכיתות עוצבו כך שיבטיחו חוויית למידה מהנה ונינוחה עבור התלמידים : התרגולים משלבים משחקים, תשבצים, חידות, משחקי קלפים ואף הפתעות אודיו ווידאו בשיתוף התלמידים. דגש רב ניתן על השתתפות פעילה של כל התלמידים בשיעורים תוך הפרייה הדדית בין התלמידים בתהליך הלמידה.

 

הדרכה :

מדריכי התוכנית בעלי רקע בהוראת אנגלית, נבחרו בקפידה בהתאם לסטנדרטים מקצועיים גבוהים והוכשרו באופן מעמיק ומקיף להוראה לפי שיטת "פשוט באנגלית" כמרכיב מרכזי במערך הלמידה של התוכנית.

 

הערכה ומשוב :

הניסיון מלמד באופן חד-משמעי כי מבדקי הערכה סדירים ושוטפים המגובים במשוב להורים מדרבנים מאוד את התלמידים ללמידה, תרגול, בקיאות ושליטה בחומר הנלמד. מבדקי ההערכה בחוג זה מעוצבים ומכוונים לחיזוק הביטחון של התלמידים וליצירת חוויית הצלחה. המבדקים מותאמים לפרקי הלימוד ומובנים בתוכנית החוג. ניתן למסור את משוב מבדקי ההערכה להורים באמצעות אתר החברים של המשתתפים בתוכנית הלימוד באינטרנט בהקלדת קוד אישי שימסר להורי כל תלמיד בעת הרישום לתוכנית הלימוד.

 

פשוט לנסוק – פשוט להצטיין – פשוט באנגלית

 

 חוג/קורס פשוט באנגלית ברמת שלב לימוד מספר 2 :

 קורס/חוג ההמשך "פשוט באנגלית"  לכיתות ד' (וכן לבוגרי החוג לכיתות ב'-ג') :

קורס ההמשך של "פשוט באנגלית" מיועד לתלמידים בכיתות ד' וכן לבוגרי קורס המבוא של  "פשוט באנגלית" בכיתות ג'.

הקורס שנתי, יתמקד בשלושה היבטים מרכזיים באנגלית ומטרתו להביא את התלמידים לשליטה באנגלית ברמה הנלמדת בסוף כיתה ה' במערכת החינוך ומעבר לכך  :

  1. קריאה, הבנת הנקרא ,פתרון שאלות בכתב והתנסחות תקנית בכתב ובעל פה : קריאה וניתוח של טקסטים (unseens), אסטרטגיות להבנה וניתוח של טקסט, מענה על שאלות בחירה מרובה ,כתיבת תשובות תקניות לשאלות פתוחות ופיתוח יכולת הניסוח בכתב ובעל פה.
  2. אוצר מילים : הרחבה משמעותית של אוצר המילים באמצעות קריאה ופירוק של טקסטים ודפי עבודה עד לרמת המילה הבודדת, שינון וחזרה באמצעות תרגול שוטף של אוצר מילים חיוני לצורך בניית תשובות מושכלות ותקניות דקדוקית בעל פה ובכתב והבנת עומק ודקויות בטקסטים. יושם דגש רב על הטמעת אוצר מילים רחב וחיוני בכל היבטי הפעילות והתרגול בקורס.
  3. דקדוק אנגלי : נלמד נושאים רבים ומגוונים בדקדוק אנגלי עד לרמת סוף כיתה ה' ואף מעבר לכך, כולל לימוד ותרגול אינטנסיביים של זמנים דקדוקיים ( Present Simple , Present Progressive ) ושאלות wh  בזמנים אלה, תוספת a ו an , שמות עצם ספירים ושאינם ספירים, יחיד ורבים, פועל העזר be, בחיוב, שלילה ושאלה, have ו has , ונושאים רבים נוספים.

בדומה לקורס המבוא, גם קורס ההמשך משופע בחומר עזר רב ביותר בדפוס ובמולטימדיה כולל סרטונים לימודיים, אתר אינט אינטראקטיבי לתרגול והפקות וידאו.

 

פשוט לנסוק – פשוט להצטיין – פשוט באנגלית

 

 חוג/קורס פשוט באנגלית ברמת שלב לימוד מספר 3 :

קורס/חוג  ההמשך "פשוט באנגלית"  לכיתות  ה'-ו' (וכן לבוגרי החוג לכיתות ד') :

קורס ההמשך של "פשוט באנגלית" מיועד לתלמידים בכיתות ה'-ו' וכן לבוגרי קורס המבוא של  "פשוט באנגלית" בכיתות ד'.

הקורס שנתי, ובדומה לקורס המיועד לכיתות ד', גם קורס זה יתמקד במספר היבטים מרכזיים באנגלית ומטרתו להביא את התלמידים לשליטה באנגלית ברמה הנלמדת בסוף כיתה ז' במערכת החינוך ומעבר לכך  :

  1. קריאה, הבנת הנקרא ,פתרון שאלות בכתב והתנסחות תקנית בכתב ובעל פה : קריאה וניתוח של טקסטים (unseens), אסטרטגיות להבנה וניתוח של טקסט, מענה על שאלות בחירה מרובה וכתיבת תשובות תקניות לשאלות פתוחות , פיתוח יכולת הניסוח בכתב תוך הקפדה על ניסוח תקני, על אוצר מילים עשיר המאפשר הבעת מסר, רעיון או דעה באופן מדויק ורלוונטי, ועל שימוש בכללי תחביר ודקדוק כנדרש , פיתוח יכולת הניסוח בעל פה, פיתוח כישורי דיבור ושיחה ופיתוח יכולת הבנת הנשמע : הכרת תבניות דיבור, פיתוח יכולת לנהל שיחה שיש בה שאלות ותשובות, הצגת נושא בדיבור, הבנת טקסטים משמיעה ועוד.
  2. אוצר מילים : הרחבה משמעותית של אוצר המילים באמצעות קריאה ופירוק של טקסטים ודפי עבודה עד לרמת המילה הבודדת, שינון וחזרה באמצעות תרגול שוטף של אוצר מילים חיוני לצורך בניית תשובות מושכלות ותקניות דקדוקית בעל פה ובכתב והבנת עומק ודקויות בטקסטים. יושם דגש רב על הטמעת אוצר מילים רחב וחיוני בכל היבטי הפעילות והתרגול בקורס.
  3. דקדוק אנגלי : נלמד נושאים רבים ומגוונים בדקדוק אנגלי עד לרמת סוף כיתה ז' ואף מעבר לכך, כולל חזרה על נושאים דקדוקיים שנלמדו בקורס לכיתות ד' { כגון Present Simple  ו Present Progressive  וכן שאלות wh  בזמנים אלה,  תוספת a ו an ,  שמות עצם ספירים ושאינם ספירים,  יחיד ורבים,  פועל העזר be בחיוב,  שלילה ושאלה, have  ו has , וכמובן לימוד ותרגול אינטנסיביים של זמנים דקדוקיים ונושאים דקדוקיים חשובים חדשים ובהם Past Simple כולל פעלים חריגים בעבר, Stative Verbs, Comparative and Superlative ועוד.
  1. הקורס יתמקד במיוחד במענה לדרישות רמת הידע והשליטה בנושאים ובהיבטי הלימוד הנלמדים בחטיבות הביניים ושם לעצמו למטרה מרכזית את ההכנה של תלמידי החוג לבחינות הכניסה והמיון באנגלית לחטיבות הביניים ואת חשיבות הכנתם להשתלבות מוצלחת והישגית באנגלית ומתוך עמדת חוזק ושליטה במהלך שנות הלימוד בחטיבות הביניים במקצוע האנגלית.

 

בדומה לקורס המבוא, גם קורס ההמשך משופע בחומר עזר רב ביותר בדפוס ובמולטימדיה כולל סרטונים לימודיים, אתר אינטרנט אינטראקטיבי לתרגול והפקות וידאו.

פשוט לנסוק – פשוט להצטיין – פשוט באנגלית

 

 חוג/קורס פשוט באנגלית ברמת שלב לימוד מספר 4 :

קורס/חוג  ההמשך "פשוט באנגלית"  לכיתות  ז' (וכן לבוגרי החוג לכיתות ה'-ו') :

מטרת הקורס לבסס, להרחיב ולהעמיק את שליטת תלמידי כיתות ז' בכל היבטי השליטה בשפה האנגלית בכתב ובעל-פה, ולהקנות להם יתרון איכותי משמעותי על פני תלמידים בשנתונים שלהם ואף על פני תלמידים בשנתונים גבוהים מהם. נושאי הלימוד בקורס מכסים את כל חומרי הלימוד הנלמדים במהלך כל לימודי האנגלית בחטיבת הביניים ואף למעלה מכך, ותלמידי החוג הממלאים את מטלות החוג יוזנקו לרמת בקיאות, ידע ושליטה באנגלית המקבילה לרמת הידע, השליטה והבקיאות באנגלית הנדרשת בכיתות י'.

הקורס מתמקד בקריאת טקסטים במשלב שפה גבוה ביותר ובמגוון רחב של עולמות תוכן ותחומי התמחויות שונים לשם הרחבה גדולה ככל הניתן של אוצר המילים וחשיפה רחבה ככל הניתן לסגנונות וטכניקות כתיבה מגוונות של טקסטים , מעשיר ומרחיב במידה ניכרת מאוד את אוצר המילים של התלמידים, מפתח את יכולת הביטוי שלהם בכתב ובעל-פה, מפתח כישורי הבנת הנקרא, התמצאות בטקסטים והיכולת לדלות מהם מידע, היכולת למיין, לארגן ולנתח מידע באנגלית לשם מענה על שאלות פתוחות ושאלות בחירה מרובה המתייחסות לטקסטים, מטמיע אסטרטגיות קריאה מוכוונת מטרה, מלמד טכניקות כתיבה של פסקאות וחיבורים תוך ניתוח לימוד וניתוח חיבורים לדוגמה ברמה תיכונית גבוהה, עוסק בהיבטים של ביטוי בעל-פה, פיתוח כישורי שיחה, הבעה עצמית בשפה עשירה ומדייקת בכתב ובעל-פה, תוך בקפדה על כללי תחביר ודקדוק נדרשים, וכן עוסק בכל הנושאים הדקדוקיים הנלמדים בכל שנות הלימוד בחטיבות הביניים עד לכיתה ט', לרבות חמשת הזמנים הדקדוקיים על כל הטיותיהם בחיוב, שלילה, שאלה ושאלות  wh בזמנים דקדוקיים אלה :

Present Simple , Present Progressive,  Past Simple (+ Irregular Verbs) , Past Progressive , Future   ( כולל going to + Verb)

וכן נושאים חשובים רבים נוספים בדקדוק הנלמדים בכיתות ז'-ט' בחטיבות הביניים, ובתוכם :

  Stative Verbs , Modals, Temporal Verbs, Superlative and Comparative , Passive Voice , Relative Clause , לימוד השוואתי של פעלי העזרbe  ו  doבכל ההטיות ובכל הזמנים הדקדוקיים ומניעת בלבול בשימושים שלהם, וחזרה מקיפה על כל הנושאים הדקדוקיים שנלמדו בלימודי האנגלית בכיתות הקודמות (צורות רבים חריגות, הטיות הפועל have, some ו any , שמות עצם ספירים ולא ספירים, ועוד ועוד).

פשוט לנסוק – פשוט להצטיין – פשוט באנגלית